Příběhy dobrovolnictví v době pandemie – RDC Jihočeského kraje

5. září 2022

Příběhy dobrovolnictví v době pandemie – RDC Jihočeského kraje

Představujeme vám sérii vybraných příběhů ze strany dobrovolnických organizací v době pandemie. Pojďme se poohlédnout za tím, jak se jednotlivé organizace vypořádávaly s těžkostmi, které pandemie přinesla, ale také za tím, jak se organizace naučily improvizovat a hledat tak nová řešení v pomoci potřebným. Vlna dobrovolnické solidarity během pandemie si zaslouží obdiv a poděkování. Spolu s jednotlivými RDC (do této aktivity se zapojilo 8 z 11 RDC) jsme připravili příklady dobré praxe, které věříme, že pro vás mohou být zajímavou inspirací.

Níže vám bude představen za každé RDC vybraný příběh dobré praxe.

Všechny ostatní příběhy jsou obsaženy v publikaci Dobrovolnictví v době pandemie, kterou si můžete stáhnout s ostatními dokumenty zde: Rozvoj dobrovolnictví - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz) – výstupy k 31.5.2022

nebo publikaci přímo zde: https://rozvojdobrovolnictvi.apexmedia.cz/#p=1

RDC Jihočeského kraje - provozované KreBul, o.p.s.

KreBul, o.p.s. vznikla jako občanské sdružení v roce 2007, kdy naším prvním cílem bylo vydat rozšířené vydání knihy o pochodu smrti paní Jaroslavy Krejsové. Spolu s tím jsme pak začali realizovat další aktivity a akce z oblasti multikulturní výchovy (konference, besedy s pamětníky, cesty do koncentračních táborů). Obecně prospěšná společnost KreBul nabízí celou řadu aktivit, směřujících do oblasti poradenství, vzdělávání (formálního i neformálního), volnočasových aktivit apod. Věříme, že každý z vás si najde přesně tu aktivitu, která je pro vás nejpříhodnější. O tom, že jednotlivé projekty byly úspěšné, jasně hovoří i Váš zájem o nás, naší společnost a aktivity, které Vám přinášíme. Svědčí o tom také fakt, že k nám ročně zavítá stále větší množství lidí.

Také v Jihočeském kraji se dobrovolníci aktivně zapojovali do pomoci v době pandemie COVID-19, a to jak běžnou činností (pokud to opatření umožnila), tak hledáním nových forem pomoci. Někteří pomáhali zajistit nákupy, šili roušky, jiní si dopisovali se seniory či osobami s postižením. Některým však bylo, díky zákazu návštěv v pobytových sociálních službách, jejich dobrovolnické působení přerušeno, a tak hledali nové formy, jak se zapojit. Ať tak či tak, vlna pomoci, která s vládními restrikcemi přišla, byla znatelná.

DOBROVOLNICKÉ CENTRUM V ČESKÉM KRUMLOVĚ

V nelehkém období na počátku koronavirové krize přicházeli dobrovolníci s různými zajímavými nápady, jak se do dobrovolnictví bezpečně zapojit. Dobrovolnické informační centrum pro seniory přesunulo některé z aktivit do on-line prostoru. Setkávali jsme se tak z pohodlí domova na jógovém cvičení, vzdělávacích kvízech či angličtině. “Informační centrum pro seniory působí na Českokrumlovsku už od roku 2009, organizujeme nespočet různých akcí – exkurze, přednášky, cvičení a kurzy. Jsme prostě zvyklí vídat se pravidelně a hlavně osobně. Tento kontakt nahradit nelze, jsme však rádi, že alespoň takto mohlo centrum fungovat jako dosavadní řešení v období pandemie,” vysvětluje koordinátorka centra pro seniory Magdalena Zronková. S další alternativou přišla dobrovolnice Hanka Kocourková – nahrávání předčítaných knih. Spojili jsme síly s nahrávacím studiem Ambit 1084 Studios a pěti dobrovolníky, kteří nahráli a namluvili přes 10 audioknih. Ty jsme následně předali do Nemocnice Český Krumlov a.s., DpS Kaplice a DD Horní Planá pro jejich klienty. Také další dobrovolníci fungovali v této době alternativně - komunikovali s klienty přes mobilní aplikace, chodili například pod okna domova, kde se s klienty vídali alespoň na dálku, pekli pro klienty atd. Všem zapojeným dobrovolníkům patří velký dík, vážíme si vašeho času a úžasných nápadů a doufáme, že alternativ již nebude brzy třeba.

Další příklady jsou uvedeny v publikaci Dobrovolnictví v době pandemie. V dalších týdnech se můžete postupně těšit na příběhy i z ostatních Regionálních dobrovolnických center, které se zapojily do tvorby publikace.